11 LISTOPADA -ŚWIĘTO RADOŚCI I DUMY NARODOWEJ.

Utworzono dnia 10.11.2024
11 LISTOPADA -ŚWIĘTO RADOŚCI I DUMY NARODOWEJ.
8 listopada o symbolicznej godzinie 11:11 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji "SZKOŁA DO HYMNU". Cała społeczność szkolna wspólnie odśpiewała "Mazurka Dąbrowskiego " i złożyła kwiaty pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego.
To już bardzo dawna historia, kiedy Polska utraciła niepodległość. Trzej sąsiedzi: Rosja, Prusy i Austria zawarły między sobą sojusze i dokonały rozbiorów Polski. Było to w 1772, 1793 i 1795 roku.
W 1795 roku państwa rozbiorowe, które ostatecznie zniszczyły dawną Rzeczpospolitą, poprzysięgły uroczyście, że nawet nazwę ,, Polska” na zawsze wymażą z historycznych dokumentów.
Ziemia rawicka już w 1793 roku została zajęta przez Prusy.
Mimo, że Polskę wymazano z mapy świata, nie wymazano jej z serc Polaków. Nadeszła epoka napoleońska, a wraz z nią legiony polskie. Napoleon na krótko wskrzesił zalążek państwa polskiego, czyli Księstwo Warszawskie.
Ziemia rawicka na krótko powróciła do Polski (1807-1815).
W 1807 roku w Rawiczu przebywał generał Dąbrowski. Powód jego wizyty miał charakter służbowy i prywatny. Mieszkańcy miasta zobowiązali się do uszycia 2,5 tysiąca mundurów dla legionistów polskich. W ciągu kilku dni mieszkańcy okolicznych miejscowości ciężko pracowali, by uszyć mundury dla żołnierzy.
Rok 1830 na nowo rozpalił nadzieję Polaków na odzyskanie niepodległości. W noc listopadową ruszyli młodzi kadeci pod wodzą Piotra Wysockiego na Belweder. Był to początek powstania listopadowego. Kolejny zryw niepodległościowy zakończył się niepowodzeniem.
W sierpniu 1914 roku wybuchła I wojna światowa. W sercach Polaków zapłonęła nadzieja na odzyskanie niepodległości.
10 listopada 1918 roku zakończyła się I wojna światowa.
11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna w Warszawie przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę.
Dzień ten obchodzimy jako Dzień Odzyskania Niepodległości. W zasadzie jest to data umowna, a Polacy musieli się wykazać wielkim heroizmem, aby odzyskać wolność na całości ziem dawnej Rzeczypospolitej.
11 listopada 1918 roku w Rawiczu nadal dominowali Niemcy. W tej sytuacji Polacy po raz kolejny przystąpili do działań zbrojnych, by odzyskać Wielkopolskę.
Oficjalne przekazanie powiatu rawickiego władzom polskim nastąpiło 17 stycznia 1920 roku.
W niedzielę 18 stycznia 1920 roku odbyła się uroczystość związana z powrotem ziemi rawickiej do Polski.
Ksiądz Zakrzewski napisał o tej uroczystości:„ tłumy ludności pieszo, w powozach, bryczkach i konno towarzyszyły wojsku – niezapomniany był to pochód triumfu rozradowanego ludu i wojska, łzy radości cisnęły się do oczu na ten widok”.