Barbórka.

Utworzono dnia 09.12.2023

Grudzień to miesiąc wielu świąt. Jednym z nich jest przypadające na 4 grudnia tradycyjne, choć zapomniane już trochę święto – tzw. Barbórka.

5 grudnia przedszkolaki z grupy ,,Sówki" obchodziły Święto wszystkich Górników – Barbórkę.

Ten dzień w kalendarzu to doskonała okazja do wzbogacenia wiedzy dzieci na temat ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika, zapoznanie z postacią Św. Barbary, z tradycją Święta Górnika, ze strojem galowym i nakryciem głowy- tzw. czako. Dzieci poznały właściwości węgla, oglądały filmy edukacyjne przybliżające prace górnika oraz rysowały węglem.

Kultywowanie takich tradycji pogłębia wiedzę dzieci, uczy szanować trud oraz pracę w różnych zawodach, a przede wszystkim przybliża postać tak przecież rzadko spotykaną na co dzień.