Warte zapamiętania.
Dziś tj.26.11 przypada 169. rocznica śmierci Adama Mickiewicza.
Adam Bernard Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 roku w Zaosiu koło Nowogródka, był synem Mikołaja Mickiewicza, adwokata, i Barbary z Majewskich. Zmarł 26 listopada 1855 roku w Konstantynopolu. Lata, w których przyszło mu żyć, obfitowały w ważne dla Europy wydarzenia historyczne. Jako nastolatek był świadkiem przemarszu wojsk napoleońskich na Rosję oraz odwrotu Wielkiej Armii spod Moskwy, doświadczył politycznych skutków Kongresu Wiedeńskiego. Oskarżony w procesie filomatów o spisek, został skazany na przymusowy pobyt w Rosji. Wyjechał z Wilna 24 października 1824 roku i nigdy już na Litwę nie powrócił. Na zesłaniu przebywał do maja 1829 roku, kiedy to udało mu się opuścić Rosję i wyjechać na zachód Europy. Jako człowiek dojrzały obserwował upadek powstania listopadowego, podzielił los powstańców na emigracji w Paryżu, przeżył Wiosnę Ludów. Ostatnie nadzieje na rozpad imperium rosyjskiego wiązał z wojną krymską.
Biografia poety odzwierciedla dramatyczne losy polskich romantyków, którzy po utracie przez Polskę niepodległości tułali się po świecie. Mickiewicz był uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej emigracji – nazywano go wieszczem narodowym i słowiańskim bardem. Obok tego oficjalnego, poeta miał także mniej znane prywatne oblicze: wiele podróżował, występował w romantycznych salonach, zakochiwał się, został ojcem sześciorga dzieci. Jego życie to fascynująca opowieść zanurzona w przełomowych czasach XIX wieku.
W sali Mickiewicz na wystawie „Rękopis »Pana Tadeusza«” przybliżamy biografię wieszcza. Zapraszamy do odwiedzenia ekspozycji!
_____
„Portret Adama Mickiewicza”, Józef Mehoffer, 1898 rok, olej, płótno, zbiory Muzeum Książąt Lubomirskich / Ossolineum